Konopná mast (postup a informace)

Výrobky z konopí koupíte legálně v obchodech i přesto, že marihuana je v naší republice stále ještě vnímána jako droga. Její rozsáhlé léčebné účinky jsou ale dlouhodobě vědecky prokázané. Rád bych se a vámi podělil o ucelené poznatky výroby konopné masti a ukázal, že není nic jednoduššího, než si ji sám vyrobit v pohodlí domova.

Základní suroviny

Existuje nepřeberné množství receptů na výrobu mastí z různých základních surovin. Nejběžnější jsou:
– vepřové sádlo – Představuje jak kvalitní nosič léčivých látek obsažených v bylinách, tak také prostředek k léčbě různých dermatitid. Navíc se svým složením hodně podobá lidskému tuku, z toho důvodu se velmi dobře vstřebává do lidské pokožky. Vepřové sádlo je extrahováno horkou parou, a proto neobsahuje žádné alergizující složky (škvařené ano). V současnosti nejsou známy případy alergie, které by vepřové sádlo mohlo vyvolat. Považuje se za jeden z nejkvalitnějších základů mastí. Vepřové sádlo je čistý přírodní produkt bez chemie. Je používáno již od pradávna.
– lékařská žlutá vazelína (vaselinum flavum) – základní typ vazelíny
– bílá vazelína (vaselinum album) – čištěná a bělená forma, tedy čistá směs polotuhých nasycených uhlovodíků získaných z ropy
– kokosový tuk
– bambucké máslo (přírodní surovina, získávaná z afrického ořešáku, odpradávna se používalo na menší popáleniny, bolesti svalů, při revmatických problémech a jako ochrana před slunečním zářením)

Problém posledních dvou surovin je jejich vyšší pořizovací cena. V případě zmiňované lékařské vazelíny se velkoobchodní cena pohybuje kolem 120 Kč/kg (v lékárnách kolem 180 Kč/kg), což v porovnání s cenami kokosového tuku – 300 Kč/kg– a bambuckého másla – 500 Kč/kg – dává ihned tušit, které suroviny mají pro výrobu mastí zelenou.
U vepřového sádla a vazelíny je cena o poznání níže. Ovšem to nic nemění na faktu, že máte na výběr, je na každém z nás, z čeho bude mast vyrábět. Já osobně se přikláním k použití žluté lékařské vazelíny, která má sice horší absorpční vlastnosti, než ostatní jmenované produkty, ale zato je levnější, má vyšší dobu trvanlivosti a pouze zanedbatelné procento populace vykazuje na lékařskou vazelínu alergické reakce.

Další suroviny

Všechny suroviny potřebné k základní konopné masti
– Žlutá lékařská vazelína (vaselinum flavum) (nebo jiný tukový základ)
– List konopí
– Konopný květ (palice)
– Konopná semena (drcená)

Další léčivé rostliny

Do masti lze (a je vhodné) přidávat různé léčivé rostliny k docílení lepšího účinku v závislosti na záměru použití. Např.:
– Arnica montana
– Matricaria chamomilla
– Melissa officinalis
– Plantago lanceolata
– Achillea millefolium
– Galium aparine
– Capsicum (s vyšším obsahem SHU, např. Bhut Jolokia, Trinidad Scorpion či Habanero)
a mnoho dalších rostlin (viz ZDE)

Další možné přísady

Kafr 
Bílé nebo bezbarvé krystaly. Teplota tání je 179,7°C. Má dráždivé účinky na kůži a sliznicích. Využívá se při léčení zánětlivého onemocnění, na unavené svaly a při revmatizmu. Lokálně působí jako mírné antiseptikum a anestetikum. Má hřejivý efekt. Při přípravě mastí přidáme na 100 ml vazelíny nebo sádla 5 kapek silice a zamícháme.
– Mentol 
Bílá nebo průhledná krystalická látka charakteristické vůně. Teplota tání 38°C. Silice se nachází v mátě peprné. Působí lokálně antisepticky. Chladí a způsobuje místní prokrvení. Využívá se při zánětlivých onemocněních kloubů a měkkých tkání.Při přípravě masti použijeme roztok o koncentraci od 1 až 3% silice. Větší množství by mohlo způsobit podráždění pokožky. Při přidávání mentolu nesmí vazelína být příliš horká, jinak se odpaří.
– Chilli 
Není pouze pálivou pochutinou, má také velký léčebný potenciál! Vědci z nottinghamské univerzity zjistili, že kapsaicin (rostlinný alkaloid, který je zodpovědný za pálivost) má schopnost redukce rakovinných buňek. V Cochrane Collaboration, mezinárodní organizaci hodnotící lékařské výzkumy, zjistili, že kapsaicinová náplast zmírňuje bolest. Chilli tedy funguje jako dobré anestetikum. Pokud si chcete vyrobit kvalitní chilli mast, musíte použít pálivější odrůdy s vyšším obsahem kapsaicinu. Do vazelíny lze přidávat jak syrové (rozmixované), tak sušené (drcené) chilli papričky. Ze zkušenosti vím, že pomáhá zmírňovat následky revmatoidní artritidy, léčí záněty kloubů a šlach, účinkuje i na různé pohmožděniny a zatuhlé svalstvo. Nikdy ji však nepoužívejte na hnisající nebo otevřené rány!
– Včelí vosk 
Pokud chcete přidat včelí vosk, pamatujte, že přidáváme pouze domácí surový nečištěný, nejlépe přímo od včelaře. Kupovaný čištěný obsahuje velké množství parafínu, ten není v masti žádoucí. Vosk přidáváme před druhým cezením, a to z toho důvodu, že obsahuje nečistoty, které jsou v mastičce nevhodné a mohou dráždit pokožku. Vosk přidáváme v poměru 1000 ml vazelíny na 100 až 150 gramů vosku. 

Výroba

– Přirozeně sušený konopný květ nebo list rozmělníme či nadrtíme abychom dosáhli lepšího uvolnění látek. 
– Rozehřejeme tuk a do jeho tekutého stavu vysypeme a zamícháme konopí (květ, listy). 
– Provedeme tzv. dekarboxylaci (dekarboxylace je chemická reakce, při které kyseliny THC-COOH a CBD-COOH ztrácí karboxylovou skupinu –COOH a mění se na THC a CBD, karboxylová skupina se odštěpuje a mění se na vodu (vodní páru) a kysličník uhličitý, které uniknou do okolního vzduchu). Upozorňuji že bez dekarboxylace se do masti dostatečně “nevylouhují” účinné látky. Provedeme jednoduše tak, že celý obsah (tuk+rostlina) dáme do trouby a na 110°C “pečeme” cca 3 hodiny (teplota odpaření THC je 190°C, takže znehodnocení nehrozí). 
– Občas promícháme.
– Po 3 hodinách vyndáme a necháme odstát do druhého dne (24h)
– Proces opakujeme celkem 3x

Přidání bylinek

Pokud vyrábíme konopnou mast s bylinkami, musíme nejdříve zhotovit konopný základ. Je tomu proto, že vysoké teploty slouží k aktivaci kanabinoidních kyselin. Ostatní bylinné drogy by měly být přidávány pouze do teploty rozpuštění vazelíny (50 až 60°C), sádla (asi 37°C). Pokud je budeme zahřívat na vyšší teplotu, dojde k znehodnocení účinných látek.
Výroba bylinných mastí jak je známe: rozpustit médium do tekutého stavu, přisypat bylinky, zamíchat, druhý den zahřát, scedit a plnit do kelímků.
Poměr bylinek nechám na vašem uvážení. Každá bylinná droga má nějaký potenciál a záleží, na co mastchceme použít. Je možné také různě kombinovat, pro vhodný výběr doporučuji prostudovat literaturu o bylinkách, která především začátečníkům ukáže cestu a možnosti, které nabízejí.
Můžeme samozřejmě vyrábět i samotnou bylinnou mast. Držíme se výše uvedeného postupu.

Cezení

Provádíme minimálně dvakrát, jednou pomocí hrubšího síta (plátna), kdy se zbavíme větších částí bylinných drog. Druhé nejlépe přes silonovou punčochu (látku), zajistíme tak odstranění jemných nečistot – třeba prachu, který nepříjemně dráždí pokožku a způsobuje svědění.

Použití konopné masti

– protizánětlivé a hojivé
– analgetické (proti bolesti)
– uvolňující (uvolňuje svalové napětí, křeče)
– afrodiziakální 
Konkrétně:
– popraskanou svědící pokožku
– drobná povrchová zranění (odděrky apod.)
– popáleniny
– puchýře
– opary
– opruzeniny
– proleženiny
– štípance od hmyzu
– jizvy
– pohmožděniny
– různé typy bolestí – například zádového svalstva nebo krku, naraženiny
– na špatně se hojící rány
– zmírnění příznaků lupénky
– ekzémy – atopické, vyrážky
– spasmy
– menstruační bolesti
– revmatoidní artritidu
– záněty šlach a kloubů

Užívání

Před použitím masti se ujistěte, zda netrpíte alergickou reakcí na některou ze složek použitých při výrobě. Nanášíme tenkou vrstvu nejlépe na předloktí, poté teprve na postižené místo. Někdy se může na postiženém místě objevit zarudnutí nebo svědění. Pokud tento problém přetrvává déle jak týden, přestaňte mast používat.
Je rozdíl mezi konopnou mastí legální, ta povětšinou obsahuje pouze olej z technického konopí a její účinky jsou tedy mnohem menší, ne-li žádné, než u masti z potentního (zakázaného) konopí. Pokud mast použijete před spaním, nemusíte se obávat, že vám druhý den při testu na detekci drog a jejich metabolitů ze slin odeberou řidičské oprávnění.

Vzhled

Mast má být nazelenalé barvy, zřetelné konopné vůně, pokud přidáváme bylinky, má mít i vůni po bylinkách, případně včelím vosku. Mast by neměla obsahovat příliš nečistot (listů), tyto částečky nepříjemně dráždí pokožku a způsobují svědění.
K výrobě nepoužíváme plesnivé bylinky (pokud možno, vždy čerstvě nasušené).
Vyrobenou mast skladujeme v chladu! Vydrží tak déle čerstvá, zachová si barvu a vůni.

Zdroje a odkazy:
http://mojedilo.ireceptar.cz/navody/konopna-mast-recept-a-vyroba/vse
http://grower.cz/pestovani/navody/marihuana-recepty/19.html
http://www.samolecba.eu/mast/
http://grower.cz/forum/showthread.php?s=&threadid=9774
http://www.konopijakolek.cz/jak-zpracovat-konopi-na-lek/vyroba-konopne-masticky/
http://www.masticky.cz/casto-kladene-dotazy.html
http://botanika.wendys.cz/index.php/component/tags/tag/6-rostliny-lecive
http://grower.cz/pestovani/marihuana/tema/t-53387.html
https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/jedine-tuky-po-kterych-vsechny-moderni-zeny-touzi
Obrázky: archiv Lóže u Z.·.S.·. a Pixabay


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *