Zazděná jeptiška v tunelu u parku Keťásek

Podle městské pověsti byla jeptiška zazděna do tunelu pod jihlavským městským vlakovým nádražím u parku Keťásek. Ve vnitřní stěně tunelu je místo, kde u země kamenné kvádry tvoří oblouk někdejšího výklenku. Právě v tomto zazděném výklenku má jeptiška odpočívat a mnozí lidé tu cítí zvláštní napětí.

POVĚST
Podle pověsti se jakási jeptiška provinila hříchem, když smilnila s místním knězem. On svojí vinu samozřejmě přiznat nemohl, tak jí nechal krutě zazdít zaživa do svahu v úbočí nad řekou Jihlavou. Po letech, když budovali tunel narazili dělníci na místo jejího odpočinku. Na památku jí proto vybudovali ve stěně tunelu kamenný oblouk, který vede do míst, kde byla kdysi umučena. 

REALITA
Je téměř jisté, že pověst je smyšlená a ve výklenku jeptiška není, ale jeho pravý účel není jasný. „Je možné, že se při budování tunelu stala tragédie, po které byl v místě výklenku umístěn pamětní kámen a ten později zmizel,“ odhaduje Vilímek. Legenda o jeptišce však vznikla podle něj úpravou vyprávění o reálných obětech při středověkém budování velkých staveb – kdy bylo zvykem do základů staveb vložit mrtvé tělíčko dítěte. Na Vysočině byly takové pozůstatky nalezeny například na hradu Kámen či na zříceninách hradů Orlíka či Rokštejna. Tunel u nádraží je však novodobý. Vznikl při budování železničního náspu, dokončeného v roce 1887. 

Zdroje:
www.magazin.e15.cz
www.regionalist.cz

Foto: archiv Lóže u Z.·.S.·.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *