Zaniklý jezuitský mlýn ve Starých horách

Málokdo ví, že do nedávných dob stával v Jihlavě (Starých horách) tzv. Jezuitský mlýn. Nyní po něm zůstaly pouze rozvaliny, kolem kterých chodí lidé do práce, kousek od něj je frekventovaná cyklostezka a pár stovek metrů od něj vede dvouproudá silnice třídy I..

KDE STOJÍ
Jezuitský mlýn stojí (tedy pouze ta poslední zeď) ve svahu nad řekou Jihlavou přímo pod halami firmy Bosch (bývalý Alfatex). Pro ty, co stále neví: od tenisových kurtů půjdeme proti proudu řeky po nové cyklostezce, kolem Skate-parku, pod dálničním přivaděčem, po cca 100 metrech se cyklostezka stáčí doprava (kopíruje tok řeky), my však půjdeme po pěšině stále rovně a po cca 50-ti metrech po levé straně uvidíme rozvaliny Jezuitského mlýna.

Na mapě z roku 1835 (vpravo) je zakreslen i náhod vedoucí k řece Jihlavě. Na mapovém snímku z roku 2006 je místo náhonu vidět zřetelný pás stromů (viz obr. níže). To býval mlýnský náhon. Nyní se nachází v místech, kde je výběh pro koně.

HISTORIE
Mlýn byl zřejmě upraven v 17.stol. ze staré tavírny. Proti mlýnu byla do svahu vyražena štola, jejíž počátek byl později upraven na sklípek mlýna. Zadní část štoly byla při stavbě sklepa zazděna. Štola prý vedla pod kapličku, nacházející se u strážního domku železničního přejezdu. Tato památka zanikla počátkem 80. let při bourání mlýna (1978). Ve štole byla údajně nalezena mapa Starých Hor ze 16.stol. U mlýna býval též hornický rybník, který však zanikl již na přelomu století.

Jednalo se o dvoupodlažní objekt s renesančními prvky (původní fasáda s psaníčkovými sgrafity včetně slunce, jako znaku řádu Jezuitů). Z jižní strany uzavíral dvůr se vstupní branou hospodářský objekt u něhož se přes cestu nacházel výše zmíněný sklípek. Budovy byly ve slušném technickém stavu, přesto byly kolem roku 1978 kompletně zdemolovány.

MLÝN NA STARÝCH MAPÁCH (obrázky lze zvětšit kliknutím)

FOTOGRAFIE Z ROKU 2016

NÁHON
Součástí mlýna byl i náhon, jehož zbytky jsou také patrné. Jdeo o terénní nerovnost lemovanou stromy, která se táhne od mlýna diagonálně severním směrem až k řece Jihlavě. Řeka byla pravděpodobně částečně zahrazena (asi ale až v pozdější době, protože řeka musela být splavná po celé délce) aby se zvýšila hladina pro náhon.

Zdroje:
kontaminace.cenia.cz
archivnimapy.cuzk.cz
https://www.jihlavskepodzemi.com/?mista-jihlavskych-kutist
vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/2099-jezuitsky-mlyn

Fotografie: archiv Lóže u Z.·.S.·. a Pixabay


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *